Kommunfullmäktige 2021-2025

Ordförandena

Ordförande Anders Adlercreutz SFP
I vice ordförande Reetta Hyvärinen Gröna
II vice ordförande Aku Leijala ProK

Samlingspartiet

Ersättare enligt valresultatet saml+kd
Timo Haapaniemi 1. Leena Virkki
Anna Sahiluoma 2. Heidi Castrén
Matti Kaurila 3. Maija Jäntti
Jani Ekman 4. Hilkka-Maija Katajisto
Urho Blom, gruppordf. 5. Sara Brax
Marko Kari 6. Tommi Saranpää
Kim Åström 7. Juha Oksanen
Jussi Määttä 8. Pirjo Salmi (kd)
Ulla Seppälä 9. Stefan Törnqvist
Liisa Kosonen 10. Heljä Järä-Isotalo (kd)
Kari Virtanen 11. Sanna Andersén
Hannu Valtanen 12. -

Gröna förbundet

Ersättare enligt valresultatet
Markus Myllyniemi, gruppordf. 1. Nina Bogatenko
Saara Huhmarniemi 2. Miisa  Jeremejew
Reetta Hyvärinen 3. Irja Kekkonen
Sanni Jäppinen 4. Anna-Mari Toikka
Ronja Karkinen 5. Paula Oittinen
Krista Petäjäjärvi 6. Henri Annila
Maarit Orko 7. Pietari Vuorensola
Elina Kärkimaa 8. Anja Presnukhina

Pro Kyrkslätt (gl)

Ersättare enligt valresultatet gl
Antti Kilappa 1. Pekka Sinisalo
Minna Hakapää 2. Anni-Mari Syväniemi
Noora Piili 3. Pertti Panula
Antti Salonen, gruppordf. 4. Elina Utriainen
5. Outi Saloranta-Eriksson

Moderat höger

Aku Leijala

SFP

Ersättare enligt valresultatet
Anders Adlercreutz 1. Patrik Lundell
Ulf Kjerin, gruppordf. 2. Matilda Björkqvist
Carl-Johan Kajanti 3. Linda Basilier
Anna Aintila 4. Jenny Mäkinen
Josephine Frimodig 5. Jenny Snellman
Tony Björk 6. Miika Engström
Kim Liljequist 7. Emil Strandell
Kim Männikkö 8. Petra Ekberg-Kontula
Hans Hedberg 9. Niklas Sillman
Martin Valtonen 10. Kent Jensen von Schulmann
Stefan Gustafsson 11. Greger Englund
Jerri Kämpe-Hellenius 12. Peter Sundelin

Kristdemokraterna

-

Sannfinländarna

Ersättare enligt valresultatet
Riikka Purra 1. Arttu Lankinen
Piia Aallonharja, gruppordf. 2. Jani Kähkönen
Anneli Granström 3. Aleksander Polkko (Frihetsalliansen)
Johanna Järvinen 4. Heikki Nurmela (Kirnu ry)
Ville Salminen 5. Mikko Elfving (Kirnu ry)
6. Baki Xhafa
7. Leena Salomaa

Kirny ry

Jukka Ylikoski, gruppord.
Heikki Nurmela

Frihetsalliansen

Ersättare enligt valresultatet
Martin Honkanen Aleksander Polkko, gruppordf. 

SDP

Ersättare enligt valresultatet
Ari Harinen 1. Katja Juuti
Sini Felipe, gruppordf. 2. Pekka Oksanen
Johanna Fleming 3. Pekka Jäppinen
Tuovi Ronkainen 4. Ulvija Jabbarova
Tero Suominen 5. Viveca Lahti

Centern

Ersättare enligt valresultatet
Marjut Frantsi-Lankia, gruppordf. 1. Eero Lankia
2. Sari Haapasaari

Vänsterförbundet

Ersättare enligt valresultatet
Katja Ylisiurua, gruppordf. 1. Teija Virtamo-Tiiska
2. Kati Kaihlaranta